W poniedziałek, 6 listopada, odbyło się uroczyste otwarcie drogi gminnej Skieblewo – Kurianka. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz województwa oraz samorządowcy.
Z wyremontowanej drogi cieszyli się przede wszystkim mieszkańcy Skieblewa, którzy tłumnie przybyli na uroczystość otwarcia. Poświęcenia drogi dokonał ks. Waldemar Sawicki, proboszcz lipskiej parafii. Wstęgę przecinali wspólnie przedstawiciele województwa: Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Elżbieta Filipowicz, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, oraz radny sejmiku województwa Andrzej Koronkiewicz. Nie zabrakło także władz samorządowych: burmistrza Lecha Łępickiego, radnych oraz sołtysa wsi Skieblewo. Wstęgę przecinali także mieszkańcy wsi.
- Muszę przyznać, że stan dróg w gminie Lipsk i w gminach sąsiednich jest dobry, a może i bardzo dobry, porównując inne gminy województwa podlaskiego. Co nie znaczy, że jest ich wystarczająca ilość – mówił w trakcie otwarcia marszałek Bogdan Dyjuk.
- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do budowy tej drogi, panu burmistrzowi, urzędnikom, radnym. Dzięki wspólnie podjętej inicjatywie, my mieszkańcy wsi Skieblewo i mieszkańcy pobliskiej Kurianki, mamy bezpieczną i wygodną drogę – mówi Aleksander Sztukowski, sołtys Skieblewa.
- Jest to już kolejna inwestycja drogowa, którą udało nam się zrealizować (po ulicy Stolarskiej, Kościelnej i 12 km dróg żwirowych), a jednocześnie jest to inwestycja najdroższa i największa. I mam nadzieję, że nie ostatnia. Dołożymy wszelkich starań, aby kolejne, planowane inwestycje, z udziałem środków europejskich, także doczekały się tak uroczystego finiszu – mówi burmistrz Lipska, Lech Łępicki.
Operacja pn. „Przebudowa drogi gminnej Nr G 102751 Skieblewo – Kurianka w km 0+000 – 3+690”, mająca na celu poprawę dostępności komunikacyjnej miejscowości Skieblewo i Kurianka poprzez przebudowę drogi gminnej Nr G102751 o długości 3 690 mb. współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii”, działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Wykonawcą inwestycji była firma - P.U.H. KAMPOL Barbara Szymczyk. Całkowita wartość projektu to kwota 1 405 980,00 zł, zaś kwota dofinansowania środkami pochodzącymi z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich to kwota 778 800,00 zł.
(IW)